Brush set for Advanced DC or Nidec Motors with an 8-brush system.
Replacement brush holder available (part number BM-063-097-6) call EMP, Inc to purchase this item.
SKU: BR-063-097-2P1-KIT8 Category: Tag:
Description
  • Advanced DC or Nidec brush set for 8 brush motors.
  • Comes in set of 8 which is the quantity used per motor.  See motor part numbers as listed.
  • Brush length = 1.2 inch
  • Width = 0.63 inch
  • Height = .97 inch
  • PN: BR-063-097-2P1-KIT8
  • Check our part Part Compatibility Table to make sure it fits your motor.
  • With any questions, please call us for support at 877-455-1599 or email us at empinc@empinc.biz
  • Replacement brush holder also available, call EMP, Inc
What Gun Safes are Made in USA? Answered - Expert Safe Reviews
Additional information
Weight 0.5 lbs
Dimensions 5 × 5 × 5 in